SPL patří díky inovativním a vysoce kvalitním produktům mezi špičku v oblasti zvukové techniky. SPL nyní patří mezi nejznámější světové značky v segmentu zpracování analogového audio signálu. Ucelený výrobní program pokrývá všechny požadavky zvukového zpracování od nahrávání až po mastering aplikace. Už krátce po založení v roce 1984 položila značka SPL díky patentovaným Vitalizer obvodům základy pro světoznámou oblibu v profesionální studiové scéně. Dnes už snad není žádné produkce, která by neprofitovala z vynikajícího zvuku v Německu vyrobených přístrojů SPL. Vývoj u firmy SPL je propojením mezi zvukovou představou a co nejideálnější technologií. Vědeckou základnou pro zpracování zvuku jsou poznatky z audiometrie a psychoakustiky. Tyto jsou využívány v komplexních strukturách systémů filtrů a regulovaných okruzích, které umožňují současný přístup na více vzájemně se ovlivňujících parametrů. S takto vzniklými řešeními můžete modelovat zvuk dle požadovaných aspektů. Výrobky SPL se mezitím staly standardem pro studia, broadcasting i live zvuk. O tom svědčí i řada špičkových uživatelů z řad profesionálních studiových zvukařů a mastering inženýrů. Pro rok 2018 přináší SPL několik novinek, hlavně v segmentu Mastering. DMC - Mastering Console MC16 - Surround Mastering Monitoring Controller PASSEQ - Passive Mastering Equaliser Mastering je samostatná disciplína bez kompromisů. Očekává se, že jeho zvládnutí bude zlepšovat celkový mix. Z toho vyplývá, že výběr vybavení pro mastering by mělo být lepší jak to, které bylo použito při mixu. Kromě samotného vybavení jde také pravděpodobně více o umění. Je to umělecký přístup masteringového inženýra, který ho charakterizuje a odlišuje. A stejně jako každý umělec i on potřebuje nástroje, které mu pomáhají realizovat jeho vizi. Jedním z aspektů při výběru vybavení je zajištění pro budoucnost. Držet krok s posledním vývojem stojí díky neustálým změnám digitálního světa nemalé prostředky, ale analog zůstává kompatibilní daleko do minulosti a je operativně použitelný po celá desetiletí dopředu. Pro zabezpečení budoucnosti analogové technologie, která bude dokonce lepší než nejlepší digitální formáty, vyvinuli v SPL 120 voltovou technologii založenou na operačních zesilovačích SUPRA, které využívají pro svoje špičkové produkty a které po léta neustále zlepšují. Všechna zařízení série mastering pracují s touto neporovnatelnou vysokonapěťovou technologií. Vývoj masteringového vybavení má u SPL dlouholetou tradici. Vývoj 120V technologie umožnil v roce 2000 představení MMC1 Mastering Console pro Galaxy Studios a krátce poté PQ, "krále parametrických ekvalizérů"
Gemini je první M/S Mastering Processor s vniřtní architekturou 120 V. Jedná se o M/S Decoder a Encoder, mezi nimiž je insert pro zařazení jakéhokoli řetězce procesorů k nezávislému zpracování Mid a Side signálů. Můžete nastavit poměr mezi středovým a postranním signálem i šířku sterea s možností ořezání nízkých frekvencí Side signálu pomocí Ecliptic Filteru.
- 2 analogové vstupy (XLR)
- 2 analogové výstupy (XLR)
- 1 insert pro externí duální procesory (2 x XLR)
- M/S dekodér a enkodér
- 120V vnitřní architektura (120 V DC Audio Rail)
- poměr Mid a Side signálu
- ovládání šířky sterea
- filtr nízkých knitočtů pro Side signál
- rozměry (cm): 48,2 x 4,4 x 30 (Š x V x H)
- váha: 5 kg
- barva: červená
Princip zpracování M/S
Mid signál - nástroje a zvuky uprostřed stereobáze (zpěv, bubínek, basa,…)
Side signál - nástroje a zvuky na stranách stereobáze (kytary, pady, činely, hally)
Mid signál (zpěv, bubínek, basa,…) je pomocí M/S dekodéru oddělen od Side kanálů (kytary, pady, činely, hally), aby mohly být oba signály nezávisle zpracovávány. Tak můžete použít na středový (Mid) signál jiné frekvenční korekce EQ, jiný kompresor a další procesy než na postranní kanály (Side). Po zpracování je pomocí M/S enkodéru opět složen výsledný stereosignál.
Insert mezi dekodérem a encodérem umožňuje použít jakýkoli řetězec procesorů k nezávislému zpracování Mid i Side signálu.